شهرداری بره سر

شهرداری بره سر

پورتال اطلاع رسانی وارتباطات مردمی بره سر

شهرداری بره سر
شهرداری بره سر

سخن شهردار

نوشته شده در تاریخ مرداد ۲۲, ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۲ |

آیین قدیمی سوگواری علم واچینی در گیلان به یاد امام حسین (ع) و شهدای کربلا در شهادتگاه دو امام زاده هادی و محمد منتسب به فرزندان امام سجاد (ع) همه ساله در یکی از جمعه های اواسط مردادماه برگزار می شود.

82176753-70915775
مردم روستاها و جنگل نشینان اطراف روستای شاه شهیدان و ساکنان این روستا که به شیخ (در گویش گیلکی نگهبان امام زاده) معروف هستند؛ به رسم نیاکان خود و به همراه خیل عظیم زائران شهری و روستاهای شهرستان های رودبار، لاهیجان، رشت، سیاهکل، رودسر، لنگرود و مناطق دیلمان، پیرکوه، رحمت آباد و عمارلو این مراسم را به گونه ای باشکوه برگزار و بار دیگر  عزاداری و سینه زنی شور و هیجان حادثه کربلا را زنده مي كنند.

علم واچینی
آیین علم واچینی در واقع معادل عاشورای محرم است که پس از ۱۰ روز بستن علم در روز دهم، این علم را با برگزاری مراسم باشکوهی و به شکل مذهبی که رنگ و بوی شیعی دارد؛ اجرا می کنند.این آیین که طی سال‌های اخیر به ثبت ملی رسیده، باشکوه‌ترین مراسم عزاداری حسینی است که بدون توجه به گردش ماه‌های قمری در فصل تابستان برگزار می‌شود.

مراسم علم واچینی سال جاری در 20 شهریور برگزار گردید و واحد آتشنشانی شهرداری بره سر تامین ایمنی این مراسم را بر عهده داشت. 

حضور واحد آتشنشانی در مراسم علم واچینیحضور واحد آتشنشانی در مراسم علم واچینی

درباره نویسنده / روابط عمومي شهرداري بره سر

[ همه نوشته های روابط عمومي شهرداري بره سر → ]