شهرداری بره سر

شهرداری بره سر

پورتال اطلاع رسانی وارتباطات مردمی بره سر

شهرداری بره سر
شهرداری بره سر

سخن شهردار

نوشته شده در تاریخ اسفند ۲۸, ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۳ |

بره سر عمارلوتابلوی زیبا و بی نظیری از طبیعت :

بره سر شهری کوهستانی با آب و هوای معتدل کوهستانی است، دارای جنگل های راش بکر و زیبا است. برهسر مرکز بخشخورگام شهرستان رودبار است و براساس سرشماری سال 1385جمعیت این شهر 446 خانوار برابر با هزار و 508 نفر بوده است.

بره سر ترکیبی از اقوام مختلفی از دیلمی ها و کردها است، بیشتر مهاجران بره سر در شهرهای تهران، قزوین و رشت ساکنهستند اندکی نیز در شهرهای لوشان و منجیل به واسطه وجود کارخانههای صنعتی زندگی میکنند.

بخش خورگام از مناطق گردشگری در شمال ایران است

بره سر دارای دو امامزاده است که برای اشاعه مذدهب شیعه در زمان دیلمیان به شهادت رسیده و به قبرستان باستانی بره سرانتقال داده شده اند.

بخش خورگام یکی از بخشهای شهرستان رودبار در استان گیلان واقع در شمال ایران است، براساس تقسیمات کشوری اینبخش از جمله چهار بخش شهرستان رودبار و به مرکزیت شهر بره سر است.

بخش خورگام دارای دو دهستان خورگام و دلفک و ۴۳ روستا و یک مرکز شهری است، در ۱۳۸۵ خورگام دو هزار و ۹۹۳ خانوار و 10هزار و ۶۶۸ نفر جمعیت داشته و ۶۸ درصد از افراد بالای شش سال با سواد هستند.

در این منطقه امروزه اقوام دیلم و کرد کرمانج در کنار یکدیگر زندگی میکنند، اقوام دیلم ساکنان نخستین و کردها مهاجرند، زمانیاقوام دُربیکه در منطقه دلفک ساکن بودند، زبانهای دیلمی و کرمانجی در این منطقه رایج و مذهب مردم منطقه شیعه است.

واژه خورگام به معنایجای پای خورشیدو نامی قدیمی است:

واژه خورگام به معنایجای پای خورشیدو نامی قدیمی است، خورگام ۳۰۰ سال جزء جغرافیای عمارلو بودهو هنوز هم در زمرهمنطقه عمارلو شناخته می شود، عمارلو نامی در پی کوچ کرمانج زبانان از شمال خراسان به این منطقه داده شده است.

خورگام امروزه به عنوان بخشی مستقل شناخته شده که مرکز آن شهر بره سر است، این شهر در گذشته با نام هایپیرهسروبراسرنیز نامیده شدهاست.

بخش خورگام در ارتفاعی بالاتر از دو هزار متر از سطح دریا قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است، خورگام یکمنطقه ییلاقی زیبا و خوش آب و هوا است و از عواملی که باعث زیبایی این منطقه شده ترکیب کشتزار، جنگل و چمنزار است.

ییلاقهای خورگام شامل شینه چاک، پلنگ کوه، یالس تپه، بربن، میانه سو، ویستان، نورالعرش و گیاش است و
پرندگانی همانند کبک، قمری، تیهو، بلدرچین و هدهد (شانه بسر) و رقمهای از بابونه، مهر سلیمان (شقاقل)، گل چای، گلگاوزبان و صدها گونه گیاهی دیگر از خانوادههای مختلف در این منطقه به وفور یافت میشوند.

با این وجود منطقه خورگام به ویژه بره سر فضای طبیعی جذاب و دیدنی برخوردار است و با نظاره کردن این منظره زیبا چناننشاطی به انسان دست می دهد که هیچ وقت این حالت در زندگی ماشینی به دست نمی آید.

هرگاه از پنجره داخل خانه ها به بیرون بنگری، تابلوی زیبا و بی نظیری از طبیعت را می بینی که نقاشی از هر زاویه آن می توانداثر هنری ماندگار دنیا باشد.
بره سربا قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و سرزمین مرتفعی، گل و گیاهان رنگارنگ وحشی و دارویی، وجود آبشار، چشمه،غار  و همچنین به دلیل داشتن چشم انداز زیبا  از مناطق جالب و منحصر به فرد شهرستان رودباراست.

درباره نویسنده / روابط عمومی شهرداری بره سر

[ همه نوشته های روابط عمومی شهرداری بره سر → ]

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

 1. درودبرشما
  جناب آقای حبیبی سایت تان بسیار عالیست
  درباره شهر برهسر مطالب خواندنی و زیبائی رانوشته اید.آقای حبیبی عزیز لطف کرده این پست ها رامطالعه بفرمائید.سپاسگزارم
  http://aliliavaly.persianblog.ir/post/768/
  http://aliliavaly.persianblog.ir/post/25/
  http://aliliavaly.persianblog.ir/post/1683/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.